Cigweld W1004135 - WeldSkill 135 Mig Welder - C&L Tool Centre
Cigweld W1004135 WeldSkill 135 MIG Welder
Cig - Weldskill 135 Mig Plant
originally posted on supercheapauto.com.au
| Dimensions | 375H x 245W x 420D mm |
| Generator Requirement | 6.5kVa |
| Input Frequency | 50Hz |
| Input Voltage | 240V/15% |
| Output Range | 38 - 120 amps (135A max) |
Cig - Weldskill 135 Mig Plant
I purchase this CIG MIG welder on special and was pleasantly surprised with the quality of weld with flux core. I couldn't give the welder 5 stars because the hand piece had a very bad argon gas leak when set up for solid core. I found the "push" fit nylon argon hose in the hand piece was badly trimmed and distorted. Easily fixed by removing, trimming about 5 mm off the nylon hose end and refitting. Quality control is lacking.
| Input Frequency | 50Hz |
| Input Voltage | 240V/15% |